TAZE MISIRIN FAYDALARITIBBİ FAYDALARI

. Mısır bir tiamin (vitamin B1) kaynağı olarak oldukça kalitelidir ve patotonik asit (Vitamin B5), folat, niasin (Vitamin B3) ve vitamin C'yide içeren bir vitamin kaynağı olarak yine iyi bir  kaliteye sahiptir.Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin  iyi bir kaynağıdır.

Mısır -Yüksek Lifli Bir Gıda
  Lif açısından yüksek gıdaların -mısır gibi zengin gıdalar- bir kupada günlük lif ihtiyacının %23'ünü sağlar- yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kolon kanseri riskini azalttığı ve İrritabl bağırsak sendromunun bir kısım rahatasızlık verici semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir.   Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki etkilerine ek olarak, mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardım edebilir.Eğer insülin yada hipogliseminiz yada diabetiniz varsa, mısır size yavaş yanıcı dayanıklı bir enerji sağlarken kan şeker seviyenizi dengeye getirme konusunda yardımcı olabilir.Yüksek lifli gıdalarda ve kan şekeri ile yapılan çalışmalar bu yüksek lifli gıdalar tarafından sağlanan dramatik faydaları göstermiştir. Diyetinde yüksek lif alanlarda, hem plazma glukozunu (kan şekeri) ve hem de insülinin (şekerin hücrelerin içine girmesine yardım eden bir hormon) her ikisini de düşürür. Yüksek lifli grup ayrıca  toplam kollesterolü yaklaşık %7 civarında  geriletir, trigliserit seviyelerini %10,2 itibari ile ve VLDL seviyelerini (Çok düşük densite lipo protein- kollesterolün en tehlikeli formu) %12,5 itibar ile geriletir.  
Kardiyovasküler sağlık için mısır
 Mısırın sağlığa katkısı sadece lifli olması boyutunda değil fakat belirgin miktarlarda ki folat,niasin ve sağlamış olduğu magnezyum itibari ile de mevcuttur.  Folat ki bu B vitamini olarak bilinir, doğumsal bozuklukları önlemede ihtiyaç  duyulur, ayrıca homosistein seviyelerini düşürmeye yardım eder ki bu  metilasyon siklüsü olarak adlandırılan önemli bir metabolik süreçte  ara ürün olan aminoasittir. Homosistein direkt olarak kan damarlarını tahrip edebilir, böylelikle bu tehlikeli molekülün yüksek kan seviyeleri, kalp krizi, felç yada periferal vasküler hastalıklar açısından bağımsız risktir ve kalp hastalığı olan hastaların %20 ile %40'ı arasında mevcuttur. Şu hesaplanmıştır ki folatın günlük değerinin %100'ünün alınması halinde bu sadece kendi başına her yıl itibari ile muzdarip olunan kalp krizi sayısını %10 itibari ile geriletebilir.Folattan zengin diyetler ayrıca kolon kanserinin azalmış riski ile ilişkilidir.Bir kupa mısır folat için günlük değerin %19'unu sağlar iken yüksek kollesterol seviyelerini  düşürmeye yardım etmek sureti ile kardiyovasküler hastalıkları azaltabilen bir başka B vitamini olan niasinin günlük değerininde %18,9'unu sağlar.Mısırda magnezyum olması itibari ile magnezyum doğanın sahip olduğu kalsiyum kanal blokörüdür.Arter ve venlerin çevresinde  yeterli magnezyum olduğu zaman derin nefes bir iç çekme ile gevşemeyi sağlar  direnci azaltır kanın akışını iyileştirir vücutta oksijen ve besinlerin dağılımını iyileştirir.Çalışmalar göstermiştir ki magnezyum eksikliği sadece kalp krizi ile ilişkili olmayıp fakat kalp krizinin hemen akabinde yeterli magnezyumun yoksunluğu kalbe serbest radikal hasarını kolaylaştırır.Bu itibarla kısmen gevşetici etkileri ile birlikte, mısırda bulunan magnezyumun. ayrıca astma ve migren gibi durumların ağırlığını azalttığı yüksek kan basıncını düşürdüğü ve arteroskeleroz ve diabetik kalp hastalığı riskini gerilettiği gösterilmiştir.Bir kupa mısır magnezyuma yönelik günlük değerin %16,4'ünü  sağlar.
Akciğer kanseri gelişme riskinizi azaltın
  Beta-kriptozantinden zengin gıdaların tüketilmesi yüksek oranda mısırda balkabağında, kavun da, kırmızı dolma biberde,mandalinada, portakalda ve şeftalide  yüksek oranda mevcut olan  bir portakal rengi kırmızı karetoit ; akciğer kanseri gelişme riskini belirgin bir şekilde azaltabilir. "Kanser Epidemiyolojisi, Biomarkerleri ve Önlenmesi" dergisinin 2003 ekim sayısında  yayınlanan bir çalışmada, Çin'de,Şangay'da 63257 yetişkinden diyet ve hayat stiline ilişkin veri toplanmış olup bunlar 8 yıl için takip edilmişler, bu zaman boyunca 482 akciğer kanseri vakası teşhis edilmiştir.Bunlarda çoğu kriptozantin zengin gıdalar içeren gıdaları yiyenler akciğer kanseri riskinde %27'lik bir gerileme göstermişlerdir.Mevcut sigara tiryakileri değerlendirildiğinde çok kriptozantinden zengin gıdalar tüketenler, daha az koruyucu gıda tüketen sigara içicilere kıyasla akciğer kanserinden %37,5 daha az düşük bir riske sahip olarak bulunmuşlardır.    
Hafızanızı Tiaminle (Vitamin B1) ile yenileyin
Mısır tiaminin mükemmel bir kaynağı olup bir tek kupada bu besleyicinin günlük değerinin üçte biri (%32,7'si) sağlanmaktadır.Tiamin enerji üretimine  merkez  olan enzimatik reaksiyonlarda  bir entegre katılımcıdır ve ayrıca beyin hücreleri/ bilişsel fonksiyonlar için kritiktir.Bunun sebebi tiaminin asetilkolinin sentezi için; ki hafıza için zorunlu bir nöro ileticidir, ve bunun yokluğunun zihinsel fonksiyondaki yaş ilişkili gerilemelere  (yaşlılık) ve alzheimer hastalığına  belirgin katkılaşan bir faktör olduğu  bulunmuştur, ihtiyaç duyulur.Gerçekte alzheimer hastalığı, asetilkolin seviyelerindeki bir azalma ile karakterizedir. Sağlıklı diyetinize mısırı eklemiş olmayı unutmayın. 
Stres altında bile enerji üretimi için destek
Tiaminine ek olarak şimdiye kadar bahsedilen niasin-vitamin B3' olduğu kadar pantotonik asite yönelik olarakta iyi bir kaynaktır.Hem pantatotik asit hemde niasin karbonhidrat, protein ve lipit metabolizmaları için gereklidir.Pantatonik asit özellikle stres altında olduğunuz  zaman değerli bir B vitaminidir ki bu adrenal bezlerin fonksiyonunu desteklemesi itibariyledir. Bir kupa mısır günlük pantatonik asit için gerekli değerin %28,8'ini ve niasin için ise günlük gerekli değerin %18,9'unu sağlamaktadır.    
 
TIBBİ ÖZELLİKLERİ
1 Bağırsak  ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler 
Mısırın yüksek lifli içeriği bağırsak geçişini destekler, kollesterol seviyelerini geriletir ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir.
2 Diüretik
Düzenli olarak yenilmesi eliminasyonu kolaylaştırması yoluyla sıvı birikimini elimine etmeye yardım eder. Ödem durumunda, bir tencere suda kaynatacağınız bir taze mısır koçanı bir saat süre ile kaynatılıp sıkılıp soğutulur.Ödem durumu iyileşinceye kadar günlük 2 ile 3 kupa arasında içilir; tedavinin sonlanmasında önce bir hafta önce bir kupaya indirilerek devam edilir.Bunun sonrasında dozu ihtiyaca göre 2 ile 3 gün için tekrar edebilirsiniz.Ayrıca sadece püsküllerini kullanmak sureti ile bir diüretik infüzyonu da yapmış olabilirsiniz.
3 Kaşıntıyı azaltır
Hafif kaşıntıya böcek sokmasına bağlı hafif kaşıntıyı rahatlatmak üzere bir miktar suda çözünmüş az bir miktar mısır nişastasını direkt olarak birkaç dakika süre ile deriye uygulamak üzere lapa halinde uygulayın; suçiçeği gibi çocukluk hastalıklarının sebep olduğu kaşıntılar durumunda ılıklı su banyosuna bir tutam mısır nişastası ekleyin ;  15 dakika civarında bir banyo bu hastalıklar sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlığı geçici olarak geriletecektir..
4 İshali tedavi eder
Mısır bağırsak geçişini iyileştirirken diğer yandan ishali birkaç saat içerisinde durdurmanın etkili yoludur.Basit olarak öncesinde kaynatılmış olan bir bardak soğuk suya bir iki çay kaşığı mısır nişastası ekleyin ve bunu bu şekilde için.Meyve su ve sebzelere ilişkin problemi olan ülkelere giderken küçük bir çanta mısır nişastasını yanınıza almanız kolaylık sağlayabilir.
5 Böbrek fonksiyonlarını destekler
Böbrek fonksiyonu gerilediğinde yada azaldığında, bir kupa kaynamış suya bir küçük tutam mısır püskülü ekleyin ; 20 dakika boyunca  karıştırın sıkın ve bir tatlı kaşığı ile sıcak olarak için.  
      

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !